Niedawno w Wilnie zakończył się szczyt NATO. Tematykę spotkania zdominowała trwająca już od ponad roku wojna na Ukrainie. Goście rozpatrywali także możliwy scenariusz, w którym to Ukraina dołączy do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego.
W dniu zakończenia szczytu prezydent Zełenski opublikował wpis, w którym wyraża swoje rozczarowanie postawą władz NATO. Chodzi o brak przygotowanego harmonogramu dla przystąpienia Ukrainy do sojuszu. Niemiecki dziennik Bild, wskazuje, że przeciw członkostwu Ukrainy opowiadają się Niemcy oraz USA.
📢📢
— Herba Fresca (@herb_a_fresca) July 13, 2023
po tym, jak 🇬🇧 minister obrony, Wallace, zbeształ Zełenskiego za okazanie niedostatecznej (!) wdzięczności, ten nagrał wideo po szczycie NATO, w którym podziękował krajom wspierającym 🇺🇦.
46x w ciągu 8 minut i 19 sekund.
📢 📢
przez ile sekund jest mowa o…🇵🇱 ❓️❓️❓️ https://t.co/nYS1TykM3m
NATO nie chce Ukrainy?
Dziś o najbardziej kontrowersyjnym temacie szczytu mówił Jake Sullivan – doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA. Jego słowa spotkały się krytyką ukraińskiej aktywistki Darii Kaleniuk, która mówi o blokowaniu członkostwa przez Stany Zjednoczone.
– Proszę o radę: Co powinnam powiedzieć mojemu synowi? Że prezydent Biden i NATO nie zaprosili Ukrainy do NATO, ponieważ boją się Rosji? Boi się, że Rosja przegra? Boi się zwycięstwa Ukrainy? Czy też, że w celu osiągnięcia porozumienia Mińsk 3 z Kremlem, który jest organizacją terrorystyczną, porozumiewano się kanałami zakulisowymi? Czy powinienem przygotować mojego syna do bycia żołnierzem i walki z Rosjanami, kiedy będzie miał 18 lat za 7 lat?
– zapytała kobieta.
Sullivan docenił wysiłki Ukrainy na rzecz demokratyzacji życia publicznego oraz za odwagę, jaką wykazują jej obywatele w obronie ojczyzny. Ponadto, wytknął Kaleniuk, że część jej zarzutów jest daleka od prawdy.
– Prezydent Biden był jasny i bezpośredni w swoich publicznych komentarzach na temat swojej perspektywy w kwestii Ukrainy i NATO, niektóre zarzuty z twojej strony moim zdaniem, były całkowicie bezpodstawne i nieuzasadnione
– mówił.
– Najważniejszą rzeczą w tym względzie jest to, abyśmy byli w stanie zachować szczerość, która była nieodłącznym elementem twojego pytania, ale także, abyśmy upewnili się, że mając tę szczerość, pewne insynuacje lub implikacje związane z twoim pytaniem, które nie są uzasadnione, zostaną sprawdzone, abyśmy mogli rozmawiać ze sobą w dobrej woli, w dobrej wierze
– dodał.
– Amerykanie starają się solidaryzować z odważnymi ludźmi na Ukrainie. I myślę, że Amerykanie zasługują na pewien stopień wdzięczności – od nas, od Stanów Zjednoczonych, od naszego rządu, zasługują na wdzięczność za ich gotowość do działania, a także od reszty świata, podobnie jak każdy sojusznik i partner, który go wspiera
– kontynuował.
Sullivan zwrócił uwagę na fakt, że cały ciężar wojny z Rosją biorą na swoje barki sami Ukraińcy, a obowiązkiem NATO jest ich wsparcie.
źródło: Donald.pl