800+ nadchodzi polskracja.pl
źródło: fot. youtube/MyslPolska

800+ zamiast 500+ to już pewne. Dziś Sejm przyjął projekt ustawy

We wtorek Sejm przyjął projekt ustawy zwiększającej kwotę świadczenia programu socjalnego “Rodzina 500 plus” z 500 złotych na 800. To pierwsza waloryzacja od momentu wprowadzenia programu. Jest to wynik stagnacji gospodarczej w czasie pandemii oraz pogłębiającego się ubóstwa Polaków. Program “Rodzina 800+” będzie kosztował 24 miliardy złotych.

Dziś Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy tzw. “800+”. Kolejnym etapem dla dokumentu jest skierowanie go do dalszych prac w Sejmie. Prognozowany koszt zwiększenia świadczenia to około 24 miliardy złotych. Flagowy program Partii z wyborów w 2015 roku to zdaniem Morawieckiego przełom na skalę historyczną.

– To program, który praktycznie wyeliminował ubóstwo

– mówił premier.

Z tym wyjątkiem, że ubóstwo było i jest nadal, w dodatku pogłębia się ono w zastraszającym tempie.

800 plus, a gdzie zalety?

Zwiększona stawka świadczenia ma zostać wypłacana od 29 lutego 2024 roku z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku. Donald Tusk proponował, aby waloryzacja weszła w życie już od 1 czerwca. Opóźnienie ma wiązać z wprowadzeniem regulacji technicznych, co ma dać więcej czasu Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

Pomysłodawcą projektu ustawy jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Pobieranie świadczenia w zwiększonej ilości nie będzie musiało być poprzedzone złożeniem nowego wniosku. Wszelkie zasady korzystania z programu pozostaną niezmienione. Kwotę 800 złotych otrzyma każde dziecko do lat 18 bez względu na dochód osiągany przez rodziców.

– Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r., dokonanej w styczniu 2024 r.

– zaznaczono.

Ile to nas będzie kosztować?

Wedle statystyk, programem w 2024 roku będzie objęte 6 mln 668 tysięcy dzieci. Wprowadzone przez rząd zmiany będą nas kosztować 24 miliardy złotych. Jednakże, prognozy pokazują, że wydatki na 800+ będą malały w kolejnych latach. Wiążę się to z zmniejszającą się liczbą Polaków oraz przekraczaniem granicy 18 roku życia przez większa liczbę osób.

– Wszystko jest tutaj bardzo dobrze skalkulowane, bardzo dobrze policzone. To 24 miliardy – od nowego roku, od 1 stycznia. Będzie to oczywiście wkalkulowane w nową ustawę budżetową – odpowiedział premier Morawiecki na pytanie o zwiększone koszty świadczenia. – Ekonomiści, jak chcą porównać te dane, jaki to będzie łączny wydatek na program 800 plus w proporcji do PKB (produkt krajowy brutto), to zachęcam do tego – gdyż porównanie wykaże, że ta proporcja jest porównywalna do PKB tak, jak bodaj w roku 2020, 2021 – mniej więcej w tych latach

– tłumaczył premier.

– Czyli – zdecydowanie przewyższamy inflację, a w proporcji do PKB, które bardzo ładnie rośnie, nie ma tu żadnych ryzyk. Agencje ratingowe, wszyscy, którzy zajmują się finansami publicznymi, doskonale o tym wiedzą

– dodał.

źródło: tvn24.pl

+1
0
+1
0
+1
3
+1
2
+1
8
+1
1
Udostępnij:

Autor

Piotr Ratajczyk

Regionalista i gęboznawca. Jak mu dadzą, to zje. Średnia propaganda, średnia kuchnia, średni film.

Zobacz również