Zaczyna się sezon grzybowy. To idealny czas na spędzenie czasu na łonie natury. Wybierając się jednak do lasu, powinniśmy pamiętać o kilka istotnych kwestiach. Wszystko po to, by zadbać o własne bezpieczeństwo.
Policjanci apelują o przestrzeganie kilku ważnych zasad, zanim udamy się do lasu. W szczycie sezonu pojawia się bowiem wiele doniesień o osobach, które zaginęły w leśnej głuszy.
Często zdarza się, że seniorzy idący na grzyby zostawiają w domu telefon komórkowy, przez co nie mogą w razie potrzeby wezwać pomocy.
– W lesie zgubna może okazać się rutyna, dlatego za każdym razem przed wyruszeniem na grzyby warto by senior zerknął na mapę i przypomniał sobie, którą część lasu zamierza eksplorować. Ponadto, osoby starsze często wychodzą na grzyby same, nie informując o tym nikogo bliskiego. Udają się w części lasu oddalone od głównej drogi. Łatwo wtedy stracić orientację, zwłaszcza jeśli nie zwraca się uwagi na charakterystyczne punkty odniesienia w danym terenie – powiedział insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.
Funkcjonariusz dodał, że grzybiarze powinni zabrać ze sobą odpowiedni strój i być gotowi na zmianę pogody.
– Oprócz koszyka na grzyby do lasu warto zabrać naładowany telefon komórkowy, odblaskową kurtkę i rozsądek. Na grzybobranie nie jedźmy sami, uważajmy szczególnie na dzieci i osoby starsze. Ze względu na problemy związane z wiekiem, osoby starsze mogą mieć trudności z orientacją w terenie, pamięcią lub koncentracją. Dodatkowo stres wynikający z zagubienia się może tylko spotęgować problem z odnalezieniem drogi powrotnej do domu – dodał rzecznik KGP.
Jak należy się zachować, kiedy zaginiesz w lesie?
Las to ogromny obszar, w którym z łatwością możemy się zagubić. Szczególnie jeżeli oddalimy się od samochodu i nie zapamiętamy do niego drogi powrotnej. Co wtedy należy zrobić? W takiej sytuacji możemy skorzystać z telefonu i nawigacji, która wskaże nasze położenie. Ponadto są jeszcze inne rozwiązania.
– Jeśli jednak nie posiadamy w telefonie odpowiedniej aplikacji z mapami, wówczas zadzwoń na numer alarmowy bądź do znajomych. Spróbuj określić swoje położenie względem jakiegoś charakterystycznego miejsca. Odszukaj kamienne słupki z oznaczeniami numerycznymi, tak zwane granice kwater. Dysponent numeru alarmowego 112 szybko będzie mógł określić twoje położenie. Stosy ze ściętym drewnem mogą okazać się tak samo użyteczne. Każda kłoda posiada czerwoną tabliczkę z numerem i właśnie po tym niepowtarzalnym numerze leśnik będzie mógł zlokalizować położenie stosu drewna – wyjaśnia Ciarka.
Funkcjonariusz podkreśla, że zawsze należy wybrać odpowiednie, a nie przypadkowe miejsce na zaparkowanie samochodu. To zdecydowanie zwiększa szanse na odlezienie się. Dodatkowo zaparkowanie auta na parkingu zmniejsza ryzyko, że zostaniemy okradzeni.
– Przy kompleksach leśnych można znaleźć specjalne przygotowane parkingi, z których mogą korzystać amatorzy grzybobrania. Pozostawianie samochodów na drogach leśnych czy pożarowych może skończyć się wysokim mandatem i nieprzyjemną niespodzianką po powrocie do auta – przestrzega rzecznik.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: “Czy pan jest kretem Rydzyka, czy Kaczyńskiego?”. Hołownia wzburzony po pytaniu od seniorki
źródło: Fakt.pl / Radio ESKA