polskaracja.pl sondaż tusk moraw
źródło: Donald Tusk / Mateusz Morawiecki | Flickr - European People's Party (CC BY 2.0) / Flickr - FinnishGovernment (CC BY 2.0)

[SONDAŻ] Gospodarka w lepszym stanie za Donalda Tuska czy Morawieckiego? Polacy wskazali

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez pracownię SW Research dla “Rzeczypospolitej” Polacy zostali zapytani o to, czy według nich kondycja polskiej gospodarki była w lepszym stanie, kiedy premierem Polski był Donald Tusk czy obecnie, kiedy rządem kieruje Mateusz Morawiecki.

Donald Tusk pełnił funkcję premiera w latach 2007-2014. W ostatnim roku jego rządów inflacja wynosiła 0 proc., a wzrost gospodarczy liczony średniorocznie sięgnął 3,4 proc.

Mateusz Morawiecki kieruje rządem od 2017 r., kiedy przejął to stanowisko od Beaty Szydło. W 2022 roku inflacja w Polsce wynosiła 14,4 proc., zaś wzrost gospodarczy wyniósł 4,9 proc.

Donald Tusk zwycięża w sondażu

Pracownia SW Research poprosiła Polaków o wskazanie, za którego rządu gospodarka Polski funkcjonowała sprawniej.

34,4 proc. Polaków uważa, że Polska gospodarka była w lepszym stanie, kiedy premierem był Donald Tusk.

22,2 proc. ankietowanych jest przekonanych, że gospodarka działa sprawniej teraz, pod rządami Morawieckiego.

Według 19,4 proc. respondentów obecna sytuacja gospodarcza Polski jest porównywalna do tej, jaka była za czasów premiera Tuska.

24,2 proc. Polaków nie ma zdania w tej sprawie.

– Ponad czterech respondentów na dziesięciu (42%) posiadających wykształcenie wyższe oraz nieco niższy odsetek badanych (39%) w wieku powyżej 50 lat uważa, że sytuacja gospodarcza Polski była lepsza za czasów rządu Donalda Tuska. Takiego samego zdania jest połowa osób (51%) z dochodem powyżej 5000 zł netto. W ocenie niemal co drugiej osoby (46%) z miast liczących między 100 a 199 tys. mieszkańców, kondycja polskiej gospodarki była lepsza w czasach, gdy premierem był Donald Tusk

– tłumaczy Adam Jastrzębski, starszy kierownik projektu w sondażowni SW Research. Jego wypowiedź cytuje portal rp.pl.

CZYTAJ TEŻ: Najwyższa Izba Kontroli wejdzie do Orlenu. Sąd potwierdził uprawnienia Mariana Banasia

Źródło: rp.pl / GUS

+1
1
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + 11 =

Zobacz również