polskaracja.pl sondaż kaczyński
źródło: Jarosław Kaczyński | polskaracja.pl

[SONDAŻ] Fatalne wieści dla szefa PiS. Oto obraz wyborców Partii

Niechęć do współpracy, nieufność, skłonność do wiary w teorie spiskowe i “chwytania” krzykliwych haseł – oto cechy, którymi według najnowszego sondażu CBOS wyróżniają się wyborcy partii Jarosława Kaczyńskiego. Jednocześnie badanie pokazuje, że wśród Polaków nasila się poczucie dezorientacji i pesymistyczne spoglądanie na kierunek zmian w kraju.

Wyniki sondażu opublikowane 13 czerwca przez Centrum Badania Opinii Społecznej pokazują, że elektorat PiS jest na swój sposób wyjątkową grupą wyborców. Przede wszystkim dlatego, że wyborcy Partii jako jedyni z optymizmem spoglądają na kierunek zmian, jakie obóz władzy wprowadza w Polsce.

Sondaż: Wyborcy PiS chętnie wierzą w teorie spiskowe

Wyborcy PiS w większości są przekonani, że nie znamy osób, które tak naprawdę rządzą w kraju. Ten elektorat wyróżnia się także przejawianiem postaw autorytarnych oraz skłonnością do wiary w krzykliwe, “twarde”, proste hasła wyborcze i rozmaite teorie spiskowe. Jak wskazuje CBOS, jest to grupa najmniej skłonna do współpracy czy zaufania innym.

Wyróżnia ich przede wszystkim pogląd na kierunek zmian, które Kaczyński i jego Partia dokonali w kraju – wyborcy PiS z optymizmem patrzą w przyszłość i mają poczucie wpływu na rzeczywistość polityczną, wynikające z faktu, że ta jest w znacznym stopniu kształtowana przez obóz polityczny, na który głosowali.

Obraz Polaków popierających opozycję

Sondaż CBOS wykazał, że wyborców wszystkich ugrupowań opozycyjnych łączy pesymistyczne spojrzenie na ostatnie wydarzenia i nieidentyfikowanie się z obecną władzą.

Elektorat Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy wyróżnia się przede wszystkim poczuciem dezorientacji i zagubienia w obecnej rzeczywistości politycznej. Jest to też grupa, która jest najmniej skłonna do wiary w teorie spiskowe.

Podobne postawy wykazują wyborcy Polski 2050 oraz PSL, wyróżnia ich jednak większa skłonność do współpracy oraz zaufania innym.

CZYTAJ TEŻ: Donald Trump oficjalnie aresztowany. Padły oskarżenia o przestępstwa federalne

Polacy głosujący na Konfederację także negatywnie oceniają zmiany, które w państwie wprowadziła Partia Jarosława Kaczyńskiego. Na tle wyborców pozostałych ugrupowań opozycyjnych wyróżniają się przede wszystkim skłonnością do wiary w teorie spiskowe.

Źródło: CBOS

+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Zobacz również