polskaracja.pl: Mentzen
źródło: Screen z Twittera

Sławomir Mentzen nie ma litości dla projektu PiS. „Oczywisty absurd i oczywista głupota” [WIDEO]

Prezes partii KORWiN Sławomir Mentzen skrytykował nowy pomysł PiS dotyczący edukacji domowej w Polsce. Stwierdził, że znajdują się tam bezsensowne i absurdalne zapisy, które nigdy nie powinny wejść w życie.

– W ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce gwałtownie rośnie liczba uczniów na edukacji domowej. Wynika to z dwóch rzeczy: po pierwsze, wybitnie beznadziejnego poziomu polskiej edukacji państwowej; a drugi powód to prymitywne, głupie, sprzeczne z nauką i rozumem zamykanie szkół, z którym mieliśmy do czynienia rok temu oraz dwa lata temu pod pretekstem walki z wirusem – stwierdził Sławomir Mentzen.

Polityk przypomniał, że „już ponad 30 tys. dzieci uczy się w domach, ponieważ ich rodzice nie chcą mieć nic wspólnego z naszym państwem i z rządem PiS-u”.

– I teraz rząd Prawa i Sprawiedliwości chce zniszczyć w Polsce edukację domową, chce pozbawić rodziców prawa do nauki dzieci w domach, chce nas przywrócić do sytuacji, którą mieliśmy jeszcze w PRL-u, kiedy rzeczywiście edukacja domowa w Polsce była nielegalna – mówił ekonomista.

Mentzen krytykuje pomysł PiS

Wskazał, że projekt zakłada wprowadzenie czterech mocno szkodliwych rozwiązań. Jednym z nich jest zakaz zapisywania się na edukację domową w trakcie trwania roku szkolnego.

– Jest to dyskryminacja, ponieważ dzieci, które się uczą stacjonarnie, mogą zmieniać szkołę w trakcie roku i nie ma żadnego powodu, żeby zabraniać tego dzieciom na edukacji domowej – wyjaśnił Mentzen.

Kolejną sprawą, jaką wymienił nowy prezes, jest rejonizacja. Ministerstwo chce, by można było zapisać się do szkoły jedynie na terytorium naszego województwa.

– Czemu chcą taki zapis wprowadzić? Ponieważ nie na terenie każdego województwa jest dobra szkoła, oferująca edukację domową. Takich szkół w Polsce jest kilka, one są tylko w kilku województwach i rząd chciałby, żeby pozostała grupa rodziców, która ma pecha, mieszkając w innym województwie, nie miała dostępu do dobrej szkoły – kontynuował.

Kolejnym pomysłem rządu jest zapis, by w danej szkole co najwyżej połowa uczniów mogła się uczyć w ramach edukacji domowej.

– Jest to oczywisty cios w szkoły specjalizujące się w edukacji domowej, ponieważ one specjalizują się w edukacji domowej i po prostu nie mają uczniów stacjonarnych, w związku z czym nie są w stanie spełnić tego warunku i będą musiały zostać zamknięte – ocenił polityk.

Dodał, że najbardziej szalona i absurdalna okazała się czwarta propozycja. Narzuca ona szkołom, by utrzymywały warunki lokalowe dla wszystkich uczniów, także dla tych na edukacji domowej.

– Czyli szkoły, które przyjmują uczniów na edukację domową, powinny trzymać puste sale lekcyjne, tylko po to, żeby spełnić ten przepis. Im szkoła przyjmie więcej uczniów na edukacji domowej, którzy będą siedzieć w domach, tym więcej będzie musiała utrzymywać pustych sal lekcyjnych. Jest to oczywisty absurd i oczywista głupota – zakończył Mentzen.

źródło: Twitter

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − czternaście =

Zobacz również