4 maja rozpoczęła się sesja pisemnych egzaminów maturalnych. Na początek uczniowie pisali test z języka polskiego na poziomie podstawowym. Lider Konfederacji Sławomir Mentzen skomentował jeden z tematów, z jakimi musieli zmierzyć się licealiści.
Egzaminy pisemne odbywają się w terminie od 4 do 23 maja, natomiast ustne od 10 do 23 maja. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie.
W przypadku egzaminu maturalnego w Formule 2023 do wyboru były następujące tematy:
– Człowiek – istota pełna sprzeczności. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego; innego utworu literackiego – może to być utwór poetycki; wybranych kontekstów.
– Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem? W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej – utworu epickiego albo dramatycznego; innego utworu literackiego – może to być utwór poetycki; wybranych kontekstów.
Sławomir Mentzen nawiązał przy tym do tematu egzaminu maturalnego w Formule 2015.
– Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
– Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury.
Sławomir Mentzen: Oczywiście, że tak!
– Odpowiedź na dzisiejsze pytanie z matury: Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? jest prosta: oczywiście, że tak! Dobrobyt bierze się z pracy, oszczędności i przedsiębiorczości, a nie z zasiłków, długu i drukowania pieniędzy – czytamy wpis polityka Konfederacji.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Afera po wywiadzie z Marylą Rodowicz. Internauci zarzucają jej hipokryzję
Odpowiedź na dzisiejsze pytanie z matury: Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń?
— Sławomir Mentzen (@SlawomirMentzen) May 4, 2023
jest prosta: oczywiście, że tak!
Dobrobyt bierze się z pracy, oszczędności i przedsiębiorczości, a nie z zasiłków, długu i drukowania pieniędzy.
źródło: Twitter / Facebook