TVP wyemitowała pierwszy odcinek od dawna zapowiadanego serialu “Reset”, który w negatywnym świetle przedstawia politykę zagraniczną rządu Polski w latach 2007-2014. Jednak od serialu już odcinają się występujący w nim eksperci, zarzucając przy tym telewizji rządowej “wprowadzenie w błąd” przy tworzeniu serialu.
W poniedziałek na kanałach TVP1 i TVP Info odbyła się emisja serialu “Reset”, nad którym pracowali: doradca prezesa IPN Sławomir Cenckiewicz oraz Michał Rachoń będący jedną z twarzy telewizji rządowej. Serial dotyczy resetu w relacjach polsko-rosyjskich w latach 2007-2014.
Skandal TVP
Emisja serialu wywołała znacznych rozmiarów medialną burzę, problem tylko w tym, że od produkcji już odcinają się występujący w niej eksperci, a przy tym zarzucają telewizji rządowej wprowadzenie ich w błąd.
“Jestem bardzo rozczarowany, gdy dowiedziałem się, że polski dokument zatytułowany “Reset”, w którym udzielałem wywiadu, jest wykorzystywany do atakowania Radosława Sikorskiego jako prorosyjskiego i próby wykluczenia go z polskiej polityki. Nie znam wielu ludzi, którzy byli bardziej skuteczni w kontrowaniu Putina niż Radek“
– pisze Bill Browder, brytyjski przedsiębiorca prześladowany przez służby Federacji Rosyjskiej.
Ciąg dalszy artykułu znajduje się pod wpisem.
Very disappointed to learn that a Polish documentary called “re-set” where I was interviewed is being used to attack @radeksikorski as pro-Russian and try to exclude him from Polish politics. I can’t think of many people who have been more effective in countering Putin than Radek https://t.co/WZQz3T6J1Z
— Bill Browder (@Billbrowder) June 13, 2023
Podobnie krytyczne stanowisko wobec serialu zaprezentował korespondent tygodnika “The Economist”, Edward Lucas, którego wypowiedzi także zostały wykorzystane przez autorów “Resetu”. Dziennikarz zwrócił się ze stanowczą prośbą o usunięcie z programu fragmentów wywiadów oraz zapewnienia, że w kolejnych odcinkach autorzy nie posłużą się nagraniami z jego wypowiedzi.
“Jestem przerażony widząc, jak moje poglądy i nazwisko są wykorzystywane jako ‘dowód’ w polskich krajowych atakach politycznych na Radosława Sikorskiego i inne osoby. Dzieje się to bez mojej zgody i wiedzy“
– podkreśla Edward Lucas.
Ciąg dalszy artykułu znajduje się pod wpisem.
I am asking @Cenckiewicz @michalrachon @SamPereira_ and @MiAdamczyk to remove my interview clips from the online version of the tendentious "Reset" film. I was misled about its editorial angle. I also want a public assurance that no clips will be used in the rest of the series.
— Edward Lucas (@edwardlucas) June 13, 2023
Autor odpowiada
Powyższe słowa dosyć szybko doczekały się reakcji ze strony jednego z autorów serialu – Michała Rachonia. Pracownik TVP na Twitterze zarzuca Edwardowi Lucasowi chęć “ocenzurowania” serialu.
“tylko dlatego, że wydaje się Panu, że Pański pogląd na działalność polityka, który jest Pańskim przyjacielem różni się od naszego”
– twierdzi Rachoń.
Pracownik telewizji rządowej powtarza następnie, że nie zgodzi się na “cenzurę filmu”, przez co rozumie zapewne usunięcie zeń wypowiedzi eksperta, który – jak sam przekonuje – został wprowadzony w błąd przy produkcji.
“Nie wycofamy się, niezależnie od tego czy presję wywierać będą byli oficjele polskiego rządu, poseł do Parlamentu Europejskiego, wysoki przedstawiciel rządzącej Unią Europejską partii, czy dziennikarz i badacz którego pracę ceniliśmy do tego dnia“
– grzmi pracownik TVP.
CZYTAJ TEŻ: Mularczyk obiecuje: Dostaniemy reparacje od Niemiec. Podał zaskakujący warunek
Na końcu zadeklarował gotowość do opublikowania całej rozmowy oraz poprzedzającej ją korespondencji.
Szanowny Panie @edwardlucas, razem z @Cenckiewicz jako autorzy filmu jesteśmy zszokowani tym, że dziennikarz i autor z tak wielkim doświadczeniem domaga się, aby inny autor i dziennikarz ocenzurowali film dokumentalny tylko dlatego, że wydaje się Panu, że Pański pogląd na… https://t.co/rX2Fb5ZYeV pic.twitter.com/fQBcmT40OK
— michal.rachon (@michalrachon) June 13, 2023
Źródło: polskaracja.pl / Twitter