polskaracja.pl: Szpital
źródło: pixabay.com

Pierwsze przypadki legionelli w drugim województwie. Do szpitala trafiło małżeństwo

Legionella to groźnie brzmiąca nazwa bakterii, która w ostatnim czasie terroryzuje Rzeszów. Do tej pory w Polsce zmarło z jej powodu osiem osób. Byli to głównie seniorzy obciążeni chorobami współistniejącymi. Teraz okazuje się, że pałeczkami legionelli zakaziło się również małżeństwo z innego województwa.

Para w wieku 53 i 54 lat z objawami gorączki i bólu głowy trafiła do szpitala w Wielkopolsce.

– Stwierdzono wysokie parametry stanu zapalnego, cechy zapalenia płuc, ale również obecność legionelli w moczu. Po zastosowanym leczeniu są to osoby już w dużo lepszym stanie, są zaplanowane badania kontrolne i decyzje co do dalszego postępowania. Myślę że coraz bliżej jest już do możliwości wypisania tych państwa do dalszego leczenia domowego – poinformował zastępca kierownika SOR.

Jak dochodzi do zakażenia legionellą?

Jak ostrzegają lekarze, do zakażenia dochodzi m.in. przez zanieczyszczone, zaniedbane instalacje klimatyzacyjne. Sanepid informuje, że legionellozą nie można zarazić się drogą pokarmową, kiedy wypijemy wodę, czy poprzez dotyk. Zachorować możemy jedynie poprzez wdychanie powietrza, w którym obecny jest aerozol skażonej bakteriami wody.

Osoby, które zachorowały, leczone są głównie z pomocą antybiotyków. Najcięższe objawy dotykają głównie osoby starsze, które mają obniżoną odporność oraz tych, którzy cierpią z powodu przewlekłych chorób płuc.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Śmierć Prigożyna. Czy Władimir Putin pojawi się na pogrzebie?

źródło: Onet / TVN24

+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Zobacz również