polskaracja.pl: Odkryto planetę o dwóch słońcach
źródło: Screen z kanału YouTube

Odkryto planetę z dwoma słońcami. Przypomina tę z “Gwiezdnych wojen”?

Najnowsze odkrycia naukowców w dziedzinie astronomii zaskakują. Badacze donoszą o odkryciu planety BEBOB-1c, która jest 65 razy cięższa od Ziemi i może mieć dwa słońca. Czyżby to była Tatooine z “Gwiezdnych wojen”?

Najnowsze odkrycia opisano w czasopiśmie “Nature Astronomy”. Wiadomo, że planety w układach podwójnych gwiazd dzielimy na dwa rodzaje. Pierwszym jest planeta krążąca wokół jednej z gwiazd w układzie podwójnym. Drugi przypadek to planeta, która okrąża jednocześnie dwie gwiazdy, czyli jest planetą okołopodwójną.

Spektakularne odkrycie

– Obecnie znamy jedynie 12 systemów podwójnych, w których planeta krąży wokół obu gwiazd, a opisywany system jest jedynym z więcej niż jedną planetą – przyznał David Martin, astronom z Ohio State University, który wspomniał o odkryciu planety z drugiego przykładu.

Co ciekawe, nie jest to pierwsza planeta znajdująca się w systemie TOI-1338. W przeszłości, dzięki obserwacjom Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), w 2020 roku odkryto przy pomocy metody tranzytów planetę TOI-1338 b o okresie orbitalnym 95 dni. W tych badaniach także uczestniczyli naukowcy z University of Birmingham.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Poważna awaria messengera na Facebooku. Użytkownicy nie mogą ze sobą rozmawiać

źródło: Facebook / Onet

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Zobacz również