polskaracja.pl: Naukowcy odkryli wielką czarną dziurę
źródło: pixabay.com

Naukowcy namierzyli czarną dziurę 30 miliardów razy większą od Słońca. “Ultramasywna”

Naukowcy ze szkockiego Durham Univeristy odkryli czarną dziurę, która jest 30 miliardów razy większa od Słońca. Określono ją “ultramasywną”. To największe tego typu znalezisko w historii.

Cały proces udał się dzięki wykorzystaniu najnowszej techniki soczewkowania grawitacyjnego. Sprawia ona, że promienie świetlne w polu grawitacyjnym ogromnego ciała niebieskiego ulegają zakrzywieniu. Następnie prowadzi to do ich skupienia.

Odkryto ultramasywną czarną dziurę

Najnowsze odkrycia ekspertów zaprezentowano w naukowym czasopiśmie “Monthly Notices of the Royal Astronomical society”. Wiadomo, że czarna dziura stanowi centrum swojej galaktyki i znajduje się nawet 2 miliardy lat świetlnych od Ziemi.

– Ta konkretna czarna dziura jest około 30 miliardów razy masywniejsza Słońca. Jest zatem jedną z największych, jakie kiedykolwiek wykryto. Znajduje się na górnej granicy masy, którą, jak sądzimy, teoretycznie mogą mieć czarne dziury. To niezwykle ekscytujące odkrycie – powiedział dr James Nightingale z wydziału fizyki w Durham, będący głównym autorem badań.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Agresywni migranci zaatakowali polskie służby. Nagrano kolejny incydent

źródło: BBC

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Zobacz również