Duda
źródło: Prezydent Narciarz - polskaracja.pl

Nowy rodzaj przestępstw i bezwzględne dożywocie. Duda podpisał nowelizację KK

Duda podpisał nowelizację Kodeksu Karnego. Zmiany w dokumencie wprowadzają karę bezwzględnego dożywocia, nowy typ przestępstwa oraz konfiskatę pojazdu pijanemu kierowcy.

Projekt nowelizacji trafił do Dudy po tym jak sejm odrzucił weto senatu. O drugie zablokowanie reformy apelowała do prezydenta m.in. Naczelna Rada Adwokacka. Obawy dotyczące zmian w kodeksie karnym wyrażały również liczne środowiska akademickie.

– (Nowelizacja) cofa polskie prawo karne do czasów PRL-u

– przekazały kadry profesorskie z całej Polski.

Duda podpisał. Jak od teraz będzie nas karać władza?

Nowelizacja podnosi górną granicę terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia.

Wydłużono też okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat.

Nowela wprowadza też nowy typ przestępstwa – przyjęcie zlecenia zabójstwa oraz kary za przygotowanie do zabójstwa.

Zmiany przewidują też wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia, czyli kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia.

Nowelizacja zakłada także zaostrzenie kar za przestępstwa o charakterze seksualnym i pedofilię. Kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie będzie grozić za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem. Do tej pory górna granica wynosiła 15 lat więzienia.

Podwyższono również – z 500 zł do 800 zł – kwotę, od której kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem.

Nowy, partyjny format Kodeksu karnego przewiduje również konfiskatę pojazdu pijanemu kierowcy. Przywłaszczenie ma być stosowane w przypadku ,gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowodowuje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.

Opozycja nie godzi się na “pisowskie prawo”

Już na etapie prac parlamentarnych reforma spotykała się z krytyką i obawami płynącymi zarówno od opozycji jak i od uczonych w prawie. W zeszłym tygodniu specjaliści nauk penalnych zwrócili się do z apelem do rezydenta pałacu prezydenckiego o zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego, przyjętej pierwotnie 7 lipca. 16 listopada Sejm odrzucił weto Senatu w tej sprawie. Pod apelem podpisało się ponad 170 specjalistów od prawa karnego.

źródło: tvn24.pl

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Piotr Ratajczyk

Regionalista i gęboznawca. Jak mu dadzą, to zje. Średnia propaganda, średnia kuchnia, średni film.

Zobacz również