Inflacja w Argentynie osiągnęła 108 procent polskaracja.pl
źródło: fot. youtube/WannaWalk

Inflacja w Argentynie sięgnęła 108.8 procent. Ponad 40 procent ludności żyje w biedzie

Jak podaje Bank Centralny Argentyny, inflacja osiągnęła tam pułap najwyższy od trzech dekad. Tylko w kwietniu, drożyzna osiągnęła 8,4 procent. Przyniosło to również spadek argentyńskiej pesety o 32 procent.

W wyniku pogłębiającego się kryzysu, rząd prezydenta Alberto Fernandeza nie wystartuje w październikowych wyborach. Głowa państwa zapowiada podjęcie szeregu działań, które mają zahamować dewaluację pesety. Chodzi między innymi o ulgi podatkowe dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz zamrożenie niektórych ceł, by tym samym obniżyć koszty importu.

Fernandez chce nawet pokusić się o namiastkę gospodarki centralnie planowanej. Projekt argentyńskiego rządu zwiększa rolę kontrolowanego przez państwo tzw. Rynku Centralnego. Państwowy organ ma obniżyć ceny sprzedaży detalicznej artykułów żywnościowych – m.in. świeżych owoców, warzyw i mięsa.

Szybki wzrost ubóstwa

– Galopada cen tych produktów powoduje obecnie wzrost ubóstwa ludności, a dotkniętych nim jest prawie 40 proc. Argentyńczyków, tj. 18,5 miliona ludzi. To stanowi rozszerzenie się tego zjawiska wśród argentyńskich dzieci do 54,2 proc.

– alarmują rządowi eksperci.

Prestiżowy Uniwersytet Katolicki Argentyny wziął udział w badaniu nad rosnącym kryzysem. Na podstawie zgromadzonych informacji wynika, że wysoka inflacja mocno odbije się na klasie średniej. Jest to skutek, który nie wynika wyłącznie z drożyzny, lecz z nadużyć i bezprawia na rynku pracy.

– Mimo iż rząd zapewnia, że poziom zatrudnienia i sytuacja pracowników ulegają w ostatnich latach poprawie, rzeczywistość wydaje się być całkiem odmienna: prawie połowa zatrudnionych, którzy nie mają ukończonego średniego wykształcenia żyje w sytuacji ubóstwa, w fatalnych warunkach mieszkaniowych. Są zatrudniani na krótki okres, słabo wynagradzani i często tracą pracę

– czytamy w oświadczeniu uczelni.

– Jesteśmy w Argentynie od kilku lat świadkami zjawiska degradacji pracy ludzkiej

– czytamy dalej w dokumencie.

źródło: wirtualnemedia.pl

+1
0
+1
0
+1
0
+1
8
+1
2
+1
0
Udostępnij:

Autor

Piotr Ratajczyk

Regionalista i gęboznawca. Jak mu dadzą, to zje. Średnia propaganda, średnia kuchnia, średni film.

Zobacz również