polskaracja.pl braun morawiecki
źródło: Mateusz Morawiecki / Grzegorz Braun | Adam Guz/KPRM / Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu

Grzegorz Braun krytycznie o rządzie: Dokonał pogromu polskiej przedsiębiorczości

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun krytycznie odniósł się do polityki gospodarczej prowadzonej przez obóz władzy. Zarzucił mu spowodowanie bankructwa setek tysięcy polskich przedsiębiorstw. Jego słowa potwierdzają dane Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEIDG).

W swoim wystąpieniu Grzegorz Braun ostrze krytyki skierował głównie pod adresem Piotra Patkowskiego (PiS), wiceministra finansów w rządzie Morawieckiego.

Poseł Braun: Rząd dokonał pogromu polskiej przedsiębiorczości

Ten z pozoru sympatycznie, niegroźnie wyglądający osobnik (…) dzisiaj występuje właśnie w charakterze herszta takiej bandy zbójów, którzy łupią Polaków bez litości i bez pardonu

– wskazywał Grzegorz Braun.

Dalej zarzucił obozowi władzy, że ten łupi Polaków “w sposób podstępny” i przywołał dane dot. liczby polskich przedsiębiorstw, które w ubiegłym roku zakończyły swoją działalność.

To na waszej szychcie, na waszej wachcie taki pogrom polskiej przedsiębiorczości się dokonał

– podkreślił parlamentarzysta.

Rekordowa ilość zamkniętych firm

Słowa parlamentarzysty potwierdzają dane Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jak podaje portal Bankier, w roku 2022 do rejestru CEIDG trafiło 347 tys. wniosków o zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej, a to aż o 24,7 proc. więcej niż w roku 2021, kiedy polscy przedsiębiorcy złożyli ok 278,3 tys. podobnych wniosków.

Wzrost o prawie 10 proc. rok do roku jest ewidentnym efektem inflacji, znaczącego wzrostu kosztów prowadzonej działalności i istotnego zmniejszenia popytu na rynku wewnętrznym

– tłumaczy Adrian Parol w rozmowie z portalem. Jego zdaniem, powyższe dane wskazują na “schłodzenie gospodarki”.

Za zapaść gospodarki Polski mają odpowiadać przede wszystkim lockdown, inflacja i znaczące wzrosty cen energii.

Najwięcej wniosków o likwidację działalności zostało złożonych w województwach: mazowieckim (25,6 tys.), śląskim (17,2 tys.), wielkopolskim (15,7 tys.), małopolskim (14,8 tys.) oraz dolnośląskim (12,7 tys.).

Jak podkreśla cytowany przez portal ekspert, sytuacja gospodarcza w bieżącym roku będzie się pogarszać, a zapaść przybierze szczególne rozmiary w drugiej połowie roku.

Uważam, że przedsiębiorcy będą naprawdę masowo zawieszać i zamykać firmy, bo w prowadzeniu ich przestaną widzieć sens. (…) Już dzisiaj wielu [przedsiębiorców – red.] sobie nie radzi, ale mimo wszystko cały czas łudzi się, że jakoś to będzie. Jednak na razie nie ma na to, co liczyć

– wskazuje analityk.

CZYTAJ TEŻ: Morawiecki: “Trybunał Konstytucyjny jest pod właściwym kierownictwem (…) jestem przekonany, że podejmie właściwe decyzje”

Źródła: bankier.pl / youtube.com – Konfederacja

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Rainer Zybura

Pasjonat wojskowości oraz historii najnowszej Europy i Chin. Najczęściej rozpisuję się tutaj na temat afer i nadużyć grupy trzymającej władzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × pięć =

Zobacz również