W czwartek odbył się pogrzeb śp. Krzysztofa Karonia, który był historykiem i znanym badaczem marksizmu. Uroczystość pogrzebowa miała miejsce w kościele pod wezwaniem Świętej Jadwigi w Tomaszowie Mazowieckim. Przybyły na nią setki osób, które chciały pożegnać swojego mistrza.
– Dobre czyny idą za człowiekiem, każde dobro również zostanie policzone, jeśli tylko zostało zapisane w Księdze Życia – powiedział duchowny podczas kazania.
– Cieszymy się, że pośród nas są osoby – Krzysztof czy inni – które wyjaśniają nam to, co się dzieje, to, co zapowiadał kardynał Wojtyła i inni. Wszystko po to, żeby zwyciężyć. Chrystus powiedział, że On jest Prawdą. Poszukujemy tej Prawdy, odkrywamy tę Prawdę. A kiedy się lękamy, dobrze, że są ludzie, którzy dodają nam odwagi – mówił dalej kapłan.
Następnie zauważył, że osoby takie, jak Krzysztof Karoń napełniały nasze serca pokojem i mądrością, dając nadzieję, że przyszłość może być lepsza.
– Tak jak się zgromadziliśmy, otoczyliśmy trumnę Krzysztofa, wspierajmy się nawzajem. Byśmy mogli otrzymać wieniec chwały. Tak by nikogo z nas nie zabrakło przy stole na uczcie niebieskiej – przekazał kaznodzieja.
Zgierski pożegnał p. Krzysztofa Karonia
Głos zabrał również dziennikarz i współautor książki “Encyklopedii Antykultury” Jakub Zgierski, który do ostatnich dni pozostawał z p. Krzysztofem w bliskich relacjach. Jak sam przyznał z twórczości publicysty czerpał inspirację dla swojej pracy. Zapewnił również, że wiele osób pozostanie zaangażowanymi w projekty, jakie pragnął rozwijać Krzysztof Karoń.
– Jego osiągnięcia nie pozbawiły go skromności. Gdy na spotkaniach przedstawiano Go jako filozofa czy myśliciela, całym sobą dawał do zrozumienia, że to chyba nie o nim. Pozostawił po sobie ogromny dorobek, który dla wielu stanowi nieocenioną wartość. Sposób, w jaki opowiadał o trudnych i żywotnych sprawach tego świata, utkwił w mojej pamięci. Barwne anegdoty, żarty, a nade wszystko naturalność – tym ujmował swoich słuchaczy – powiedział Zgierski.
– Program wiedzy społecznej, który Pan zainicjował, będzie rozwijany, a Pańska praca nie zostanie zapomniana, lecz będzie kontynuowana i przekazywana kolejnym pokoleniom – dodał publicysta.
Krzysztof Karoń urodził się w 1955 w Tomaszowie Mazowieckim. Był autorem cyklu wykładów Program Wiedzy Społecznej, które dotyczyły historii marksizmu i nowej historii kultury. W 2018 roku wydał książkę “Historia antykultury”, za którą w 2019 roku przyznano mu nagrodę fundacji PAFERE. Dodatkowo nominowano go do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Krzysztof Karoń pomimo ciężkiej choroby, z którą zmagał od dłuższego czasu, starał się być aktywny i udzielał wywiadów w popularnych telewizjach internetowych.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Płonie skład paliwa w Sewastopolu. Sieć obiegło nagranie
źródło: YouTube