Biedronka - polskaracja.pl
źródło: fot. youtube/Twitter

Biedronka udawała, że sprzedaje polskie. Teraz sąd nałożył na nią 60 milionów złotych kary

Sieć sklepów Biedronka przegrała w sądzie z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Instytucja nałożyła na właściciela supermarketów karę za nieprawidłowe oznaczanie kraju pochodzenia warzyw i owoców.

Biedronka w ten oto sposób przekonywała swoich klientów, że asortyment pochodzi z Polski. Kontrola Inspekcji Handlowej wykazała, że wprowadzanie konsumentów w błąd mogło istotnie wpłynąć na decyzje przez nich podejmowane.

Jak się okazuje, w aż 27,8 procent sklepów sieci występowały tego typu przypadki. W 2021 Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Biedronkę 60 milionów złotych kary. Teraz sąd utrzymał tamtą kwotę, ale wyrok jest nieprawomocny. Możliwym jest, że właściciel sieci będzie walczył do upadłego i odwoła się od wyroku w Sądzie Apelacyjnym.

Biedronka ukarana

– Rzetelna informacja o oferowanych produktach to podstawowy obowiązek przedsiębiorcy i niezbywalne prawo konsumenta. Tymczasem w sklepach Biedronka konsumenci chcący kupić polskie ziemniaki, pomidory czy jabłka byli często wprowadzani w błąd. Nasze postępowanie wykazało, że w wielu przypadkach informacje na wywieszkach różniły się od tych na opakowaniach zbiorczych czy w dokumentach dostawy. Naruszenia te miały charakter systemowy i długotrwały. Dlatego nałożyłem na Jeronimo Martins Polska ponad 60 mln zł kary

– argumentował przed dwoma laty Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

ZOBACZ TEŻ: Kaczyński wznowił występy. Przywódca gra kartą Smoleńska i obiecuje “ostateczne zwycięstwo” Partii

źródło: uokik.gov.pl

+1
0
+1
0
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Dariusz Kloch

Koneser dań serwowanych na ostro, najlepiej w okolicznym chińczyku. Zaciągnięty na ten świat w celu harówy za miskę ryżu w charakterze taniej siły roboczej.
Pasjonat sumiennej obserwacji cyrku wokół.

Zobacz również