Białoruskie śmigłowce nad Polską polskaracja.pl
źródło: fot. youtube/IlshatImaykin

Białoruskie śmigłowce nad Polską i komu to NIE przeszkadzało?

Białoruskie śmigłowce znalazły się na polskim niebie 1 sierpnia. Doniesienia zaniepokojonych mieszkańców spotkały się z biernością służb. Początkowo wojsko i władza PiS tłumaczyły swój brak reakcji tym, że helikoptery nie naruszyły przestrzeni powietrznej naszego kraju.

Incydent w Białowieży wywołał niemałe poruszenie. Ministerstwo Obrony Narodowej zwołało posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, któremu przewodniczy Błaszczak. Na spotkaniu ustalono, że dwa białoruskie śmigłowce przekroczyły polską strefę powietrzną na 2,3 kilometra.

Prowokacji ciąg dalszy

– Po przedstawieniu przez dowódców i szefów służb wniosków z analizy sytuacji ustalono, że dzisiaj, 1 sierpnia 2023 r. doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa śmigłowce białoruskie, które realizowały szkolenie w pobliżu granicy

– podało ministerstwo.

– Przekroczenie granicy miało miejsce w rejonie Białowieży na bardzo niskiej wysokości, utrudniającej wykrycie przez systemy radarowe. Dlatego też w porannym komunikacie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że polskie systemy radiolokacyjne nie odnotowały naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej

– dodano.

Błaszczak zalecił zwiększenie liczby żołnierzy oraz sprzętu wojskowego na granicy z Białorusią. MSZ wezwało także białoruskiego charge d’affaires (pełnomocnika ambasady). O sprawie poinformowano także NATO.

źródło: Donald.pl

+1
0
+1
2
+1
6
+1
3
+1
8
+1
2
Udostępnij:

Autor

Piotr Ratajczyk

Regionalista i gęboznawca. Jak mu dadzą, to zje. Średnia propaganda, średnia kuchnia, średni film.

Zobacz również