“Rzeczpospolita” zleciła pracowni SW Research przeprowadzenie sondażu na temat tego, czy wzrost cen wpłynął na wakacje Polaków. Okazało się, że aż 21.8 procent zrezygnowało z wyjazdu, a 23.4 procent skróciło lub zmieniło miejsce wypoczynku.
Lekko ponad 10 procent przyznało, że nie było ich stać na wyjazd przed wzrostem cen, z kolei 35.5 procent nie przejęło się drożyzną i nie zmieniło swoich wakacyjnych planów. Z sondażu wynika, że na urlop poza domem nie stać aż 32 procent ankietowanych.
Wakacje nie dla Polaków?
– Czterech respondentów na dziesięciu z wykształceniem wyższym nie zmieniło planów wakacyjnych pomimo wzrostu cen. Stabilność planów wakacyjnych wobec inflacji rośnie wraz z wiekiem i dochodem netto badanych. Cztery osoby na dziesięć z miast wielkości między 100 a 199 tysięcy mieszkańców nie zmieniły planów wakacyjnych mimo wzrostu cen
– skomentowała Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.
Wcześniej “Rzeczpospolita” pisała, że średnia cena noclegu w lipcu to koszt 406 złotych za noc. Według prognoz, turyści w tym roku zapłacą o 15 procent więcej niż w 2022 roku.
źródło: Donald.pl