Gubernator stanu Montana Greg Gianforte w środę złożył podpis pod ustawą zakazującą używania na terytorium stanu aplikacji TikTok, służącej wymianie niewielkich plików wideo. Montana jest pierwszym ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, który zdecydował się na ten krok, choć w kraju trwa debata na temat ewentualnej delegalizacji aplikacji na szczeblu federalnym.
Nowe ustawodawstwo Montany zakazuje sklepom z aplikacjami Google’a i Apple’a oferowanie TikToka i nie nakłada żadnych kar na osoby korzystające z aplikacji. Zakaz ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku.
Chiński koncern ByteDance, właściciel aplikacji TikTok, wydał oświadczenie, w którym ocenia, że nowe ustawodawstwo “narusza prawa” mieszkańców stanu Montana i zapewnił, że “będzie nadal pracować nad obroną praw swoich użytkowników” na terenie stanu.
Montana nie jest jedynym stanem, którego administracja wyrażała obawy z powodu rozpowszechnienia się chińskiej aplikacji. Warto zauważyć, że w USA trwa dyskusja nad ewentualnym zdelegalizowaniem aplikacji na szczeblu federalnym.
TikTok podejrzewany o szpiegowanie obywateli USA
Koncern ByteDance niejednokrotnie spotykał się z zarzutami, że jego aplikacja gromadzi ogromną ilość danych na temat swoich użytkowników, a następnie wysyła je na serwery w Chinach. Podkreślmy, że każda firma działająca na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej ma obowiązek udzielenia chińskiemu wywiadowi wszelkich informacji, jeśli o takowe poprosi. Z tego powodu wśród amerykańskiej klasy politycznej widać obawy, że dane zdobywane przez Chińczyków za pośrednictwem TikToka mogą służyć profilowaniu amerykańskich obywateli i wpływaniu na ich zachowania (również poglądy polityczne) m.in. poprzez dostarczanie im dopasowanych treści.
Sam ByteDance odpowiada przecząco na wszelkie pytania o informacje udzielane przezeń rządowi ChRL.
“Działalność Komunistycznej Partii Chin wykorzystującej TikToka do szpiegowania Amerykanów, naruszania ich prywatności, gromadzenia ich osobistych, prywatnych i wrażliwych informacji jest dobrze udokumentowana”
– mówił gubernator Greg Gianforte w mowie uzasadniającej nowe ustawodawstwo.
CZYTAJ TEŻ: Meta, spółka-matka Facebooka ma dostać rekordową karę od UE. Podano powód
Źródło: polskaracja.pl