polskaracja.pl: Olaf Scholz
źródło: Flickr.com/public domain

Olaf Scholz zadzwonił do Putina. To była długa rozmowa

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zadzwonił do Władimira Putina. Była to pierwsza rozmowa polityków od połowy września. Szef niemieckiego rządu nie przebierał w słowach i stanowczo potępił rosyjskie naloty na infrastrukturę cywilną na Ukrainie. O szczegółach informuje rzecznik prasowy rządu w Berlinie.

Podczas pierwszej rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji kanclerz Scholz apelował o jak najszybsze rozwiązanie wojny na Ukrainie. Domagał się od Putina wycofania wojsk z okupowanego kraju. Tymczasem piątkowa rozmowa polityków trwała godzinę.

Niemiecki kanclerz powiedział rosyjskiemu prezydentowi, że Niemcy są zdeterminowane by “wspierać Ukrainę w zapewnieniu jej zdolności do obrony przed rosyjską agresją”.

Scholz rozmawiał z Putinem

– Jak przekazał rzecznik Hebestreit, Scholz szczególnie potępił rosyjskie naloty na infrastrukturę cywilną na Ukrainie – przekazał Hebestreit.

Jak informują niemieckie media, Putin określił rosyjskie ataki na infrastrukturę energetyczną Ukrainy „koniecznymi i nieuniknionymi”.

– Podkreślono, że rosyjskie siły zbrojne od dawna unikają precyzyjnych ataków rakietowych na niektóre cele na Ukrainie, ale w obliczu prowokacyjnych ataków w Kijowie takie środki stały się konieczne i nieuniknione – przekazano w rosyjskim oświadczeniu.

Scholz i Putin poruszyli również temat sytuacji żywnościowej na świecie. W wyniku wojny na Ukrainie problemy w tej kwestii znacząco przybrały na sile. Jak dodaje rzecznik niemieckiego rządu, obaj przywódcy zgodzili się pozostać w kontakcie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Sasin uniknie odpowiedzialności za tzw. wybory kopertowe? PiS już przegłosował ustawę

źródło: Tagesschau.de

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Zobacz również