5 maja wicepremier M. Błaszczak spotkał się w Waszyngtonie z sekretarzem obrony USA Lloydem J. Austinem. Politycy poruszyli kluczowe dla obronności tematy.
– Uzyskaliśmy zapewnienie o tym, że armia USA udostępni nam śmigłowce Apache. Udostępni nam je z własnych zasobów, jeszcze przed podpisaniem kontraktu w sprawie zakupu na potrzeby Wojska Polskiego 96 śmigłowców. To bardzo ważne zdolności, a więc tym bardziej doceniamy decyzję sekretarza obrony, gdyż te śmigłowce będą pozyskane z zasobów sił lądowych USA. Za kilka tygodni polscy piloci rozpoczną szkolenie. Śmigłowce trafią na wschodnią flankę NATO, do 18 Dywizji Zmechanizowanej – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.
Polityk zapewnił, że Apache to wspaniałe maszyny, które wesprą obronność wojskową w Polsce. Wyjawił, że już niedługo otrzymamy 8 sztuk helikopterów.
– Jesteśmy umówieni co do 8 sztuk śmigłowców. Trafią one do Polski wtedy, kiedy zostaną przeszkoleni polscy żołnierze – piloci i technicy. Jednak powiem ostrożnie, że w tym roku raczej nie uda nam się zakończyć szkolenia. Ale zaczynamy szkolenie jak najszybciej. Apache są świetną bronią i rzeczywiście dają przewagę wojsku, które te śmigłowce posiada. Nam zależy na tym, żeby wzmacniać Wojsko Polskie, żeby odstraszyć agresora. Są to najlepsze na świecie śmigłowce uderzeniowe – dodał Błaszczak.
Błaszczak: To jest szansa dla polskiego przemysłu
Na spotkaniu w Pentagonie omawiano kwestie dotyczące najbliższego szczytu NATO w Wilnie, a także wzmocnienia sił obronnych krajów NATO. Błaszczak oznajmił, że została podpisana umowa, na której skorzysta polski przemysł.
– Podpisaliśmy także umowę w sprawie wzajemności w zamówieniach obronnych. To jest szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Doświadczenia w tej dziedzinie są dobre. W Polsce jest już prowadzona produkcja pewnych części do uzbrojenia amerykańskiego. W zakładach w Mielcu są produkowane elementy kadłubów do F-16. Teraz jest większa szansa na wykorzystanie tej wzajemności w zamówieniach obronnych. Jestem przekonany, że polski przemysł z tej szansy skorzysta, dlatego, że chociażby produkcja wyrzutni do Patriotów w Polsce jest bardzo chwalona przez USA. Jeżeli chodzi o jakość wykonania tych wyrzutni, a więc jest to bardzo dobry sygnał dla polskiego przemysłu zbrojeniowego – mówił szef MON.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: “Bezguście i brak szacunku”. Budka z lodami przy Auschwitz. Będzie interwencja?
Wicepremier @mblaszczak: uzyskaliśmy zapewnienie o tym, że armia🇺🇸udostępni nam z własnych zasobów śmigłowce Apache jeszcze przed podpisaniem kontraktu. To bardzo ważne zdolności. Tym bardziej doceniamy decyzję @SecDef, bo te śmigłowce będą pozyskane z zasobów sił lądowych🇺🇸. pic.twitter.com/YNtqlHSQFz
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 5, 2023
źródło: Twitter / Ministerstwo Obrony Narodowej / gov.pl / YouTube