“IO” to nowy film Jerzego Skolimowskiego, który otrzymał nominację do Cezara za najlepszy film zagraniczny. O nagrodę powalczą również inne produkcje m.in. “Boy from Heaven”, “Blisko” oraz “W trójkącie” .
“IO” otrzymał także nominację do Oscara, dla najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego. Nominacje do Oscarów ogłoszono we wtorek, 24 stycznia. Nazwiska odczytali znani aktorzy: Riz Ahmed i Allison Williams. Zdecydowanym faworytem publiczności do wygranej prestiżowej nagrody jest bez wątpienia “L’Innocent” Louisa Garrela. Jeżeli chodzi kategorię film, reżyserię jest to Lous Garrel, aktorka drugoplanowa (Anouk Grinberg i Noemie Merlant), aktor drugoplanowy (Roschdy Zem), scenariusz (Garrel, Tanguy Viel, Naila Guiguet), muzyka oryginalna, dźwięk, montaż i kostiumy.
“10 nominacji – za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany (Moll i Gilles Marchand), muzykę oryginalną, dźwięk, zdjęcia, montaż, scenografię, dla aktora drugoplanowego (Bouli Lanners) i najbardziej obiecującego aktora (Bastien Bouillon) – trafiło do “Nocą 12 lipca” Dominika Molla” – informuje PAP.
Na trzecim miejscu znalazło się “Tańcz, Elise” Cedrica Klapischa z dziewięcioma nominacjami.
O czym jest film “IO”?
Film “IO” opowiada o historii osiołka, który występuje w cyrku wraz z młodą artystką Kasandrą. Dziewczyna troskliwie zajmuje się zwierzęciem, a Io jest dzięki temu bardzo oswojony. Niestety wkrótce ma miejsce demonstracja przeciwników wykorzystania zwierząt do cyrku. Swoje działania podejmują komornicy i rozdzielają dwójkę ze sobą. Osiołek zostaje przewieziony do stajni i jego losy komplikują się. Od tej pory zdany jest na łaskę i niełaskę innych właścicieli.
– To film zrealizowany z miłości do zwierząt, taka deklaracja pojawia się w napisach końcowych. Jego aktywistyczny ton wyczuwa się już od pierwszych kadrów. Sposób pokazywania Io wielokrotnie podkreśla, że w świecie, w którym żyjemy, zwierzęta są ofiarami człowieka. Traktowane okrutnie, wykorzystywane, katowane własnoręcznie lub wiezione na rzeź, żyją tylko po to, by spełniać ludzkie zachcianki. W relacji z końmi, świniami, lisami, brakuje podstawowej empatii, jest ona przemocowa. Między ekranami, wysokoprężnymi silnikami i stroboskopami znika też głęboko zaburzona więź człowieka z naturą. Podróż Io pozwala docenić jej piękno. Zdjęcia realizowano m.in. na Mazurach i na Podkarpaciu. Na ekranie leśne ostępy i bezkresne pola, dom dla wielu mniejszych i większych stworzeń, stają się osobnym, znowu milczącym, ale mówiącym wiele, bohaterem – komentuje dziennikarka Anna Tatarska.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Blizzard przez lata podlizywał się Chińczykom kosztem graczy z Europy i Ameryki. Teraz traci dostęp do tamtejszego rynku
Going global with this year’s nominees for International Feature Film. #Oscars #Oscars95 pic.twitter.com/naCBKbjol6
— The Academy (@TheAcademy) January 24, 2023
źródło: PAP / YouTube / Onet / Interia.pl