Donald Tusk - polskaracja.pl
źródło: fot. youtube/TVP Info

Donald Tusk wzywa Polaków: Jesteście wściekli? Zmiećmy tę władzę razem z jej bandyckimi cenami

Donald Tusk podjął temat zawyżania cen benzyny przez PiS oraz Orlen. Partia oraz jej oligarchowie zdaniem opozycji demokratycznej mieli sztucznie zawyżać ceny paliw. Lider Platformy Obywatelskiej stwierdził, że powyższe fakty doprowadzają Polaków do szału.

Donald Tusk doskonale odczytał nastroje kierowców, którzy ze zdumieniem odkryli, że w ubiegłym roku byli po prostu okradani.

– PiS zawyżał ceny benzyny i okradał nas w ten sposób wyjątkowo bezczelnie

– stwierdził przewodniczący największego opozycyjnego ugrupowania.

Ceny były zawyżone, by Polacy nie byli w szoku?

Wraz z nastaniem 1 stycznia 2023, przestała obowiązywać obniżona stawka VAT na paliwa i z pułapu 8 procent poszybowała do 23 procent. Prezes Orlenu Obajtek uspokajał w grudniu, że powrót poprzedniej stawki nie wpłynie na podwyżkę cen paliw na stacjach państwowego molocha. Obajtek przekonywał, że niezmienna cena benzyny wynika ze “spadku cen ropy, umocnienia polskiego złotego i dywersyfikacji źródeł dostaw”.

– W związku z atakami opozycji, która chciałaby, by paliwa kosztowały 10 zł, opozycji, która nie może pogodzić się z tym, że nie przełożyliśmy VAT-u na cenę paliw, że pomogliśmy Polakom, że stabilizujemy sytuację, chciałem złożyć parę wyjaśnień w tym zakresie 

– bronił się przed zarzutami Obajtek.

Tłumaczenia tłumaczeniami, lecz większość Polaków swoje wie. W oświadczeniu Orlenu mogliśmy z kolei przeczytać rzecz bardzo interesującą.

– To, że ceny paliw z dniem 1 stycznia na stacjach ORLENU nie uległy zmianie, mimo wzrostu VAT-u i akcyzy, jest zgodne z polityką PKN ORLEN polegającą na tym, by – na ile jest to możliwe – unikać szoków cenowych, w tym w szczególności uderzających w konsumentów

– czytamy.

B. minister gospodarki Piotr Woźniak wyjaśnił, że obniżka cen hurtowych może być tylko krótkotrwała. Wskazał, że:

Mniej więcej od połowy zeszłego roku ceny paliwa tankowanego przez Polaków były zawyżone, pomimo, że ceny ropy na rynku światowym spadały, co by oznaczało, że ceny [paliw – red.] powinny raczej spadać niż rosnąć od czerwca.

Donald Tusk: Jesteście wściekli?

W sprawie wypowiedział się lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. W najnowszym nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych były premier bez ogródek przyznał, że pisowcy po prostu “okradają Polaków”.

– Te fakty doprowadzają Polaków do szału. Przez wiele miesiecy, jak się okazało, PiS zawyżał ceny benzyny i okradał nas w ten sposób wyjątkowo bezczelnie. Podnieśli VAT na gaz do 23 proc., a mogli do 5 proc.

– grzmiał szef KO.

W dalszej części swego wystąpienia były premier stwierdził, że w związku z tym padają kolejne polskie firmy.

– Popularna gdańska pizzeria New Port znika ze względu na ceny gazu, które ją dobiły. Mieli dopłacić 72 tysiące złotych, ale wtedy jedna porcja frytek u nich musiałaby kosztować 30 złotych, a jedna pizza co najmniej 40 złotych

– przytoczył Donald Tusk w udostępnionym przez siebie nagraniu.

Polityk zwrócił się bezpośrednio do Polaków:

– Jesteście wściekli? Więc zamieńmy tę naszą złość na siłę i zmieciemy tę władzę razem z jej bandyckimi cenami

– wystosował apel lider opozycji demokratycznej.

ZOBACZ TAKŻE: Koalicja Obywatelska miażdży PiS w najnowszym sondażu. Partia notuje jeden z najgorszych wyników od lat

źródło: Twitter

+1
1
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
Udostępnij:

Autor

Dariusz Kloch

Koneser dań serwowanych na ostro, najlepiej w okolicznym chińczyku. Zaciągnięty na ten świat w celu harówy za miskę ryżu w charakterze taniej siły roboczej.
Pasjonat sumiennej obserwacji cyrku wokół.

Zobacz również