Chasydzi w Leżajsku polskaracja.pl
źródło: fot. youtube/NiezwyklySwiat

Chasydzi ciągną do Leżajska. Chodzi o 236 rocznicę śmierci cadyka Elimelecha

Chasydzi ze wszystkich stron świata pojawili się w Leżajsku na Podkarpaciu. Będą się modlić przy grobie cadyka Elimelecha w 236. rocznicę jego śmierci. Miasto szykuje się na przyjęcie nawet 10 tysięcy wyznawców.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, chasydzi do Leżajska przyjeżdżają głównie z Izraela, Europy, USA i Kanady. Żydzi będą uczestniczyć w nocnych modlitwach przed grobem cadyka. Według Judaizmu, w rocznicę śmierci Elimelech zstępuje z nieba i zabiera prośby ludzi do Jahwe, dlatego Żydzi zapisują swoje prośby na małych karteczkach zwanych kwitełe.

Nocnym modlitwom będzie towarzyszyło śpiewanie psalmów oraz tradycyjne obmywanie się w mykwie przed obrzędami.

U Żydów kobiety modlą się osobno

W obrzędach biorą udział również kobiety, lecz te modlą się w osobnym, specjalnie dla nich wydzielonym pomieszczeniu, znajdującym się na kirkucie, czyli żydowskim cmentarzu. Żydowskie święto jest ruchome, dlatego przyjazdy chasydów każdego roku przypadają w innych terminach, ale najczęściej mają miejsce w marcu.

Elimelech z Leżajska

Był jednym z trzech najbardziej znanych cadyków dawnej Polski. Zasłynął z czynienia cudów oraz aktywnego głoszenia chasydyzmu, czyli buntowniczego nurtu religijno-mistycznego w judaizmie. Działał w latach 30. XVIII wieku na terenach Polski południowo-wschodniej. Nauka chasydyzmu głosi, że wypełnianie woli Boga nie skupia się wyłącznie wokół przestrzegania prawa oraz modlitwy, lecz także przez codzienne czynności.

Leżajsk – chasydzka stolica Polski

Do II wojny światowej był zamieszkiwany przez bardzo liczną społeczność żydowską i należał do jednych z najważniejszych ośrodków chasydyzmu w Polsce. Tradycja pielgrzymowania do grobu cadyka odżyła w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Dla samych wyznawców Judaizmu Leżajsk jest jednym z najświętszych miejsc na świecie. Przybywają tu nie tylko z okazji rocznicy śmierci cadyka, ale także z okazji różnych świąt żydowskich oraz w trakcie prywatnych pielgrzymek i wycieczek po Polsce.

źródło: tvn24.pl

+1
2
+1
5
+1
1
+1
0
+1
3
+1
11
Udostępnij:

Autor

Piotr Ratajczyk

Regionalista i gęboznawca. Jak mu dadzą, to zje. Średnia propaganda, średnia kuchnia, średni film.

Zobacz również