Według RMF FM, łódzka policja dokonała zatrzymania mężczyzny w związku ze sprawą dewastacji pomnika papieża Jana Pawła II.
W ostatnią niedzielę idący na uczęszczający na mszę łodzianie spostrzegli, że pomnik papieża Jana Pawła II stojący przed bazyliką archikatedralną padł ofiarą wandalizmu. Twarz została zabarwiona na żółto, a ręce oblano czerwoną farbą. Na postumencie znalazł się napis “Maxima culpa”, co według radia RMF jest nawiązaniem do tytułu książki Ekke Overbeeka pt. “Maxima culpa – Jan Paweł II wiedział”.
Rozgłośnia zaznacza, że policja “ze względu na dobro sprawy” odmówiła przedstawienia szczegółowego opisu zatrzymania mężczyzny, nie podała nawet jego wieku.
Ciąg dalszy artykułu znajduje się pod grafiką.
Kuria archidiecezji wyjaśniła, że pomnik “został oczyszczony tego samego dnia przez prywatną firmę wynajętą przez Archidiecezję Łódzką i wyłącznie na koszt archidiecezji”. W mediach społecznościowych mogliśmy natrafić na relacje, według których przy oczyszczeniu pomnika pomagali działacze okręgu łódzkiego Młodzieży Wszechpolskiej.
Ciąg dalszy artykułu znajduje się pod grafiką.
W ostatnich dniach podobny incydent miał miejsce w Stalowej Woli (województwo podkarpackie). W nocy z niedzieli na poniedziałek ofiarą wandalizmu padł pomnik Jana Pawła II stojący przed Bazyliką Konkatedralną. Także w tym wypadku do dewastacji sprawcy wykorzystali czerwoną farbę.
“Upartyjnienie” papieża
Partia rządząca dzięki sprawie papieża odbudowała kilka punktów procentowych poparcia, przedstawiając się jako siła polityczna stająca w obronie tradycyjnych, katolickich wartości wiązanych z postacią papieża-Polaka. Chcą wykreować taki wizerunek Partii, przedstawiciele obozu władzy przepchnęli przez Sejm uchwałę oceniającą, że Karol Wojtyła wielkim Polakiem był.
Watykanista Michał Kłosowski ostrzegł, że wprzęgnięcie świętego do walki politycznej może nieść ze sobą opłakane skutki.
– Karta Jana Pawła II, którą w tej kampanii oba obozy polityczne starają się wykorzystać, dla samego Kościoła jest bardzo trudna. Nie wspomoże to w żaden sposób pamięci o papieżu, zwłaszcza w młodym pokoleniu. Jeżeli którejkolwiek ze stron uda się wpisać papieża ostatecznie w jakiś kontekst polityczny, to młode pokolenie będzie miało jednoznaczne skojarzenia
– mówił w Polsat News.
CZYTAJ TEŻ: Kowalski przedstawia najnowszą propozycję swojej partii: “Ustawę antyrobakową”
Źródła: rmf24.pl / Facebook / Polsat News